Description
Lustrous 7mm Akoya cultured pearls join vibrant beads of yellow gold in this exceptional women's bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the 7.5-inch bracelet secures in place with a fancy clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Pearl |
| Pearl Type | Cultured Akoya |
| Pearl Size | 7.50 X 8.00 |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Bead |
| Bracelet Width | 8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 8 mm |
| Height | 8 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Bead |
Recommended Products
- Men's High-Polish Link Bracelet 14K Yellow Gold 8" fXFE7EFj
- $5,699.99 $99.50
Save: 98% off
- Seven-Row Slip-on Bangle Sterling Silver k73dqn2s
- $149.99 $96.50
Save: 36% off
- Men's Figaro Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.0mm 8" lDCb48OL
- $3,999.99 $92.00
Save: 98% off
- John Hardy Classic Chain Cuff Bracelet Natural Spinel & Natural Black Sapphire Sterling Silver, Medium WCdFwAOh
- $1,195.00 $90.00
Save: 92% off
- Men's Figaro Chain Bracelet 14K White Gold 8.0mm 8" 8rWXUJ9s
- $3,999.99 $95.00
Save: 98% off
- Pnina Tornai Black Diamond Bangle Bracelet 2 ct tw Round 14K Rose Gold G1cATGyl
- $2,999.99 $98.50
Save: 97% off
- Diamond Bolo Bracelet 2 ct tw Round-cut 14K White Gold ZuqGe21G
- $3,360.00 $93.50
Save: 97% off
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Reversible Bracelet, Silver, 18K, Dia, Large KBmbuAla
- $3,400.00 $94.00
Save: 97% off












