Description
Like the warrior, this collection from Marco Dal Maso embodies a formidable strength and solid unity. Dynamic textured warrior links entwine to create this handsome men's bracelet. Fashioned in sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 8.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 8.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Clasp Type | Trigger |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Tacori Link Bracelet Sterling Silver/18K Rose Gold 7.25" Length xvgKuCJH
- $490.00 $91.50
Save: 81% off
- John Hardy Natural Black Spinel & Natural Black Sapphire Bracelet Sterling Silver F98MOpjP
- $795.00 $96.50
Save: 88% off
- Concentric Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 8" Length P6txec1T
- $1,449.99 $91.50
Save: 94% off
- Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 8 Length GEB1QJRD
- $5,499.99 $93.50
Save: 98% off
- Link Bracelet Sterling Silver mxoKwjZr
- $179.99 $94.00
Save: 48% off
- Diamond Bolo Bracelet 1/15 ct tw Round-cut Sterling Silver NW4MqFT0
- $279.99 $95.50
Save: 66% off
- Link Bracelet Sterling Silver 7.75 Length Dukn3ji7
- $159.99 $91.50
Save: 43% off
- Stella Valle Letter X Bangle Bracelet 18K Gold-Plated Brass Cc4GVqbz
- $39.20 $31.36
Save: 20% off














