Description
Like the warrior, this collection from Marco Dal Maso embodies a formidable strength and solid unity. Dynamic textured warrior links entwine to create this handsome men's bracelet. Fashioned in oxidized sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 8.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 8.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Clasp Type | Trigger |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Men's Two-Layer Chain Bracelet Stainless Steel VMZSxyNT
- $129.99 $94.00
Save: 28% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 7/8 ct tw Round 10K White Gold sXJhV1SA
- $799.99 $92.50
Save: 88% off
- Marco Dal Maso Men's Red Leather Bracelet Sterling Silver/18K Yellow Gold-Plated 8" 69lp4xS5
- $363.00 $93.50
Save: 74% off
- John Hardy Bamboo Wrap Bracelet in Silver, Medium dAx6fa4M
- $450.00 $95.00
Save: 79% off
- Men's High-Polish Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 8.5" Pvknp9Rg
- $2,999.99 $90.50
Save: 97% off
- Lab-created Ruby Bracelet Sterling Silver vsvKi7Gi
- $349.99 $91.50
Save: 74% off
- Diamond Tennis Bracelet 20 ct tw Round 14K White Gold a2T8LNll
- $55,000.00 $96.00
Save: 100% off
- Men's Curb Chain Bracelet 13.4mm 14K White Gold 8" DSSf6O3T
- $11,999.99 $95.50
Save: 99% off













