Description
A marquise lab-created sapphire adds a pop of color to this stylish women's bolo bracelet from the Jared Infinity collection. The wheat chain and sliding bolo clasp allow the sterling silver bracelet to adjust up to 9 inches in length.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Marquise |
| Stone Size | 7.00 X 4.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 6.4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 6.4 mm |
| Height | 6.4 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Le Vian Aquamarine Bolo Bracelet 7/8 ct tw Diamonds 14K Strawberry Gold OjzY5evx
- $4,499.99 $96.00
Save: 98% off
- Baylor University Leather Bracelet Sterling Silver 7" VUKu2kIa
- $119.99 $95.99
Save: 20% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Garnet Black Sapphire Sterling Silver PArVsRJg
- $750.00 $97.00
Save: 87% off
- Diamond Bracelet 1/4 ct tw Round-cut 10K White Gold M8bNkak0
- $1,300.00 $91.50
Save: 93% off
- Round Wheat Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" H75aHhE4
- $649.99 $98.00
Save: 85% off
- Natural Sapphire Bolo Bracelet 1/6 ct tw Diamonds 10K White Gold OylWS6L6
- $899.99 $97.00
Save: 89% off
- 1933 by Esquire Diamond Bracelet 1/4 ct tw Round 14K Yellow Gold/Sterling Silver HdpKdJNe
- $900.00 $94.00
Save: 90% off
- Lab-Created Rubies Diamond Accents Sterling Silver Bracelet FweGplc2
- $199.00 $97.00
Save: 51% off












