Description
Bold woven black leather cord entwines to create this distinct men's double wrap bracelet from Marco Dal Maso. Fashioned in black leather and oxidized sterling silver, the 16-inch bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 16 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 16 inches |
| Width | 4 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Trigger |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Men's Diamond & Woven Black Leather Bracelet 1/20 ct tw Round 14K White Gold 9" oU0bOLZs
- $2,500.00 $97.00
Save: 96% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 2 ct tw Round 14K White Gold 8.5" 9l8t3iL2
- $1,749.99 $90.50
Save: 95% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1-3/8 ct tw Round 10K Yellow Gold Ss81Y5ZZ
- $1,199.99 $93.00
Save: 92% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 6 ct tw Round 14K Yellow Gold 8.5" Dbypu8wx
- $4,499.99 $92.00
Save: 98% off
- Shy Creation Diamond Pave Curb Bracelet 4 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" SC55010095 Rrs1DwhJ
- $9,990.00 $93.50
Save: 99% off
- John Hardy Asli Classic Chain Link 6MM Box Chain Bracelet in Silver, Medium e8sT3UdN
- $795.00 $98.50
Save: 88% off
- Diamond Bracelet 3 ct tw Round-cut 14K Two-Tone Gold XM0vLJ2S
- $5,499.99 $93.50
Save: 98% off
- Men's Link Chain Bracelet Gold Ion-Plated Stainless Steel OdhCQ5Q0
- $149.99 $97.50
Save: 35% off













