Description
Lustrous freshwater cultured pearls adorn shimmering stations around this versatile women's anklet. Fashioned in 14K yellow gold, the 9-inch anklet secures in place with a spring ring clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Pearl |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 7.00 X 8.00 |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Spring-Ring |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 7 mm |
| Height | 9 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Circle Bangle Sterling Silver 14K Yellow Gold Accents POpWgByM
- $499.99 $90.50
Save: 82% off
- Marco Dal Maso Men's Woven Red Leather Bracelet Sterling Silver 8" 1I5VDqkY
- $190.00 $98.00
Save: 48% off
- Infinity Bracelet 1/15 ct tw Diamonds Sterling Silver/10K Gold 1uPeQ3sO
- $189.99 $91.00
Save: 52% off
- John Hardy Bamboo Wrap Bracelet in Silver, Small gTG0u1vA
- $450.00 $90.00
Save: 80% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 7/8 ct tw Round 10K White Gold sXJhV1SA
- $799.99 $92.50
Save: 88% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 2 ct tw Round 10K White Gold V5fwD0j3
- $1,699.99 $93.00
Save: 95% off
- Diamond-Cut Rope Chain Anklet 14K Yellow Gold 10" H3zcx3vh
- $399.00 $90.00
Save: 77% off












