Description
Breathtaking, yet straightforward in its elegance, this tennis bracelet for her features 6 1/2 carats of brilliant round diamonds arranged in a single row. Crafted of 14K white gold, the 7-inch bracelet secures with a tongue clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 6-1/2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Width | 4.9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4.9 mm |
| Height | 4.9 mm |
| Clasp Type | Tongue |
Recommended Products
- Circles Anklet 1/20 ct tw Diamonds Sterling Silver 5lOC8gE6
- $129.99 $92.50
Save: 29% off
- Heart Link Anklet Sterling Silver 10 -11 Length nWKDwRdS
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- Men's Foxtail Chain Necklace/Bracelet Set Black Ion-Plated Stainless Steel oL9u9Txx
- $129.99 $90.50
Save: 30% off
- Diamond Tennis Bracelet 1 ct tw Round/Baguette 14K White Gold 7" ToEaegna
- $2,299.99 $93.50
Save: 96% off
- Stella Valle Letter Q Bangle Bracelet 18K Gold-Plated Brass xKZ3oZjh
- $39.20 $31.36
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 1/2 ct tw Round 10K White Gold 2OtwS5Im
- $1,299.99 $94.00
Save: 93% off
- Bangle Bracelet Cultured Pearls Sterling Silver/Titanium vMZPQvZk
- $199.99 $93.00
Save: 53% off
- Men's Beveled Curb Bracelet 14K Yellow Gold 12.0mm 8" EWSci51m
- $11,999.99 $94.50
Save: 99% off












