Description
Lustrous Akoya saltwater cultured pearls line the length of this luxurious women's bracelet. Crafted in 14K white gold, the 8-inch bracelet secures with a fish hook clasp and the pearls measure 7.5-8mm each.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Pearl |
| Pearl Type | Cultured Akoya |
| Pearl Size | 7.50 X 8.00 |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fish-Hook |
| Bracelet Chain Type | Bead |
| Bracelet Width | 7.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 7.5 mm |
| Height | 7.5 mm |
| Clasp Type | Fish-Hook |
| Chain Type | Bead |
Recommended Products
- Marco Dal Maso Men's Black Diamond Accent Bracelet Brown Enamel Sterling Silver 8" FmaaiNni
- $218.00 $90.00
Save: 59% off
- Stella Valle Color Bangle Bracelet Pink Matte Ceramic Over Brass EmpIL4eD
- $44.00 $35.20
Save: 20% off
- Puffy Mariner Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" 2pcv0FCz
- $299.99 $95.00
Save: 68% off
- High-Polish Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" qo3GjqPf
- $999.99 $97.00
Save: 90% off
- Men's Diamond Bracelet 1/10 ct tw Round Gold Ion-Plated Stainless Steel vJbrn312
- $179.99 $90.50
Save: 50% off
- Le Vian Diamond Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K Strawberry Gold 7.25" hcbHiaw1
- $3,299.99 $93.50
Save: 97% off
- Kallati Diamond Bangle Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K White Gold o261Uxku
- $4,999.99 $98.00
Save: 98% off
- John Hardy Classic Chain 5MM Reversible Bracelet, Silver, 18K Gold, Small Atb1yzPH
- $2,300.00 $96.50
Save: 96% off












