Description
Lustrous freshwater pearls nestle along the length of this incredible women's bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the 7.5-inch chain is secures by a custom clasp embellished with 1/10 carat and brilliant round diamonds.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/10 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Pearl |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 6.50 X 7.00 |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Fashion |
| Bracelet Width | 7.6 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 7.6 mm |
| Height | 7.6 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Fashion |
Recommended Products
- Diamond Line Bracelet 5 ct tw Princess/Round 14K White Gold s7y4bp0Z
- $9,100.00 $92.50
Save: 99% off
- University of Kentucky Leather Bracelet Sterling Silver 7" eADaToHV
- $109.99 $87.99
Save: 20% off
- John Hardy Classic Chain Hook Clasp Bracelet in Silver, Medium R0CrrLOH
- $875.00 $90.00
Save: 90% off
- Le Vian Rose Spinel Bolo Bracelet 1/2 ct tw Diamonds 14K Gold X4HaWV16
- $4,499.99 $99.50
Save: 98% off
- Diamond Bangle Bracelet 1 ct tw Oval/Round 14K White Gold qsMR3KXy
- $4,999.99 $90.50
Save: 98% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 7 ct tw Round/Oval 14K White Gold uGF4H5r5
- $6,370.00 $95.50
Save: 99% off
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Bracelet in Silver with Gemstone, Large SSZbR2Lv
- $750.00 $93.50
Save: 88% off
- Men's Black Diamond & Woven Black Leather Bracelet 1/20 ct tw Round 14K Yellow Gold 9" xYUOFqlA
- $2,500.00 $97.50
Save: 96% off
















