Description
Nine brilliant round clusters of sparkling diamonds grace the center of this sensational women's bolo bracelet. Round wheat chain sides join the center and slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches. The bracelet is crafted in 14K yellow gold and has an impressive total diamond weight of 2 carats. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 44.7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 44.7 mm |
| Height | 6.2 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Men's Diamond Bracelet 1/3 ct tw Round Sterling Silver sOCsHjeG
- $1,000.00 $94.50
Save: 91% off
- Marco Dal Maso Men's Smooth Black Leather Double Wrap Bracelet Sterling Silver 16" pZsOVNLG
- $197.00 $96.00
Save: 51% off
- Polished Bangle Bracelet 14K Rose Gold 7" NjWKX4Tf
- $949.99 $96.00
Save: 90% off
- John Hardy Men's Classic Chain Bracelet 1/8 ct tw Diamonds Sterling Silver - Extra Large f8TtOHnq
- $1,550.00 $98.00
Save: 94% off
- Kallati Natural Tanzanite Bracelet 14K White Gold 7" wThXTCVj
- $2,999.99 $94.00
Save: 97% off
- Elephant Anklet Sterling Silver 9 Length iZUSk7Up
- $49.99 $39.99
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 3 carats tw Round 14K Two-Tone Gold g4P8BKRP
- $3,499.99 $96.00
Save: 97% off
- Men's Link ID Bracelet 14K White Gold 10.0mm 8" pVNqSwA7
- $2,599.99 $90.50
Save: 97% off













