Description
Sparkling round diamonds line the center of this stylish sterling silver bolo bracelet for her. Round wheat chain sides slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches. The bracelet has a total diamond weight of 1/6 carat.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/6 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Nick |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 4.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 4.2 mm |
| Height | 4.2 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Diamond Bracelet 1/4 ct tw Round-cut 10K Yellow Gold clf0889F
- $799.99 $94.00
Save: 88% off
- Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K Rose Gold RDZemXIP
- $1,999.99 $95.00
Save: 95% off
- Mesh Stretch Bracelet 14K Yellow Gold djZaay87
- $349.99 $91.00
Save: 74% off
- Lab-Created Sapphire Infinity Bolo Bracelet Sterling Silver nYSn3J0f
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- John Hardy Classic Chain 6MM Bead Bracelet, Silver with Gemstone, Large G3iEa2sM
- $550.00 $98.50
Save: 82% off
- Diamond Bangle Bracelet 4 ct tw Round 14K White Gold tyLYgkXS
- $8,999.99 $94.00
Save: 99% off
- Men's Diamond Bracelet 3 ct tw Round 10K Yellow Gold 8.5" yyFx1hMd
- $6,699.99 $96.00
Save: 99% off
- Men's Waxed Cord/Black Leather Bracelet Stainless Steel 8.5" Q0lM0aPr
- $59.99 $47.99
Save: 20% off












