Description
Enjoy the luxurious look of this classic line bracelet. Also called a tennis bracelet, this fashion basic is crafted with 1/2 carat total weight of round diamonds set in sterling silver. The 7.5-inch bracelet fastens with a tongue clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Width | 3.98 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 3.98 mm |
| Height | 5.73 mm |
| Clasp Type | Tongue |
Recommended Products
- Link Bracelet 14K Yellow Gold 8" gsZxFLnC
- $1,399.99 $94.00
Save: 93% off
- Men's Mariner Link Bracelet 14K White Gold 5.1mm 8.5" mKq3kTaA
- $2,479.99 $96.50
Save: 96% off
- Natural Sapphire Bracelet Diamond Accents Sterling Silver l5IUeaPz
- $199.99 $98.50
Save: 51% off
- Four Leaf Clover Anklet Sterling Silver 10 Length nfJzLfA0
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Scripted Monogram Bracelet rphMwkqG
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Men's Figaro Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.0mm 8" 36tr1KlW
- $4,999.99 $91.50
Save: 98% off
- Diamond Floral Bracelet 7-1/5 ct tw Round 18K White Gold 7.25" BPgzeed6
- $29,999.99 $98.50
Save: 100% off
- Marco Dal Maso Men's Double Wrap Mixed Chain & Woven Black Leather Bracelet Sterling Silver 8" 3hsdjJKD
- $409.00 $93.00
Save: 77% off












