Description
This 7.5-inch infinity-style fashion bracelet is cast in sterling silver and sprinkled with scintillating diamonds totaling 1/20 carat in weight. The bracelet secures with a tongue clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/20 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Width | 6.43 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 6.43 mm |
| Height | 4.19 mm |
| Clasp Type | Tongue |
Recommended Products
- Heart Bolo Bracelet 10K Yellow Gold B90HqNG0
- $249.99 $92.50
Save: 63% off
- Men's Beveled Curb Bracelet 14K Yellow Gold 12.0mm 8" EWSci51m
- $11,999.99 $94.50
Save: 99% off
- Children's Semi-Solid Glitter Rope Bracelet 14K Yellow Gold 6" e6g7Ziwc
- $124.99 $99.99
Save: 20% off
- Diamond Bolo Bracelet 3 ct tw Round-cut 14K White Gold eEMstwyH
- $3,499.99 $92.50
Save: 97% off
- Le Vian Sapphire Bolo Bracelet 1-1/2 ct tw Diamonds 14K Strawberry Gold ZSOonKLB
- $5,499.99 $91.50
Save: 98% off
- John Hardy Classic Chain Natural Aquamarine Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large n1fwLMHp
- $895.00 $90.50
Save: 90% off












