Description
Sparkling round diamonds set in two rows that barely touch in the center, giving it a dazzling rippling effect, form this stunning bracelet for her. Crafted of 14K white gold, the 7-inch bracelet has a total diamond weight of 5 carats and secures with a tongue clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 5 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Width | 2.7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 2.7 mm |
| Height | 2.7 mm |
| Clasp Type | Tongue |
Recommended Products
- Diamond Bolo Bracelet 1/4 carat tw Round 10K White Gold 5jB22uBc
- $850.00 $90.50
Save: 89% off
- Black & White Diamond Tennis Bracelet 2-1/2 ct tw Round 14K Yellow Gold BdLZxl2V
- $3,499.99 $91.00
Save: 97% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/8 ct tw Round 10K White Gold H3YXQYI3
- $399.99 $99.50
Save: 75% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 3/8 ct tw Round 10K White Gold bZ6iTNIQ
- $899.99 $98.50
Save: 89% off
- High-Polish Marquise Bracelet Diamond Accents 14K Two-Tone Gold 7.5" nJWWTqoW
- $949.99 $95.00
Save: 90% off
- Men's High-Polish Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 8.5" Pvknp9Rg
- $2,999.99 $90.50
Save: 97% off
- Polished Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7" Ah8MMjzg
- $2,699.99 $95.00
Save: 96% off
- Men's Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 4.9mm 8.75" ndsR2dPS
- $5,299.99 $98.50
Save: 98% off












