Description
Lustrous paperclip links join together and are brightened by a dazzling center link adorned with brilliant round diamonds in this charming women's bracelet. Fashioned in 14K yellow gold, the total diamond weight is 1/15 carat and the adjustable 5.5-inch open link bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/15 |
Color | H |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 5.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Chain Type | Paperclip |
| Bracelet Width | 24.75 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 5.5 inches |
| Width | 24.75 mm |
| Height | 6.75 mm |
| Clasp Type | Trigger |
| Chain Type | Paperclip |
Recommended Products
- Bangle Bracelet Sterling Silver zvvyNBvf
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Cuff Bangle Bracelet Sterling Silver 4KMWwzsw
- $299.99 $93.50
Save: 69% off
- LOVE" Bolo Bracelet 10K Yellow Gold OQZrR9ec
- $299.99 $92.00
Save: 69% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Sterling Silver - Small UiJNvTEy
- $1,495.00 $97.00
Save: 94% off
- Rope Chain Bracelet Sterling Silver wIlDjgBJ
- $49.99 $39.99
Save: 20% off
- Polished Curb Link Bracelet Sterling Silver icRZLCCR
- $249.99 $92.50
Save: 63% off
- John Hardy Classic Chain 5MM Bracelet in Silver with Gemstone, Small UW8C2F9i
- $995.00 $99.50
Save: 90% off
- Italia D'Oro Double Triangle Chain Bracelet 14K Two-Tone Gold 7.25" EuuM4CV5
- $1,299.99 $90.50
Save: 93% off














