Description
Clusters of brilliant round diamonds fill shimmering stations along the three separate chains in this sophisticated women's bracelet. Fashioned in 10K rose gold, the total diamond weight is 1 carat and the 22.5-inch cable chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 22.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 5.7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 22.5 inches |
| Width | 5.7 mm |
| Height | 5.7 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |
Recommended Products
- Le Vian Sapphire Bracelet 1-1/3 ct tw Diamonds 14K Vanilla Gold 0QX5Vf1C
- $15,747.50 $97.50
Save: 99% off
- Heart Bracelet Sterling Silver 7-inch Length NcSFrvw5
- $49.99 $39.99
Save: 20% off
- Charm Bracelet Sterling Silver 7 Length gsxnoxcI
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 1/15 ct tw Round-cut Sterling Silver 8vOt6fiY
- $129.99 $90.50
Save: 30% off
- John Hardy Classic Chain Pull Through Bracelet in Silver with Pearl, Medium - Large yj6gPSN0
- $495.00 $90.00
Save: 82% off
- Diamond Tennis Bracelet 5 ct tw Round-cut 14K White Gold L1zPPMst
- $9,999.99 $95.50
Save: 99% off
- Men's Foxtail Chain Bracelet Two-Tone Stainless Steel 8.5" BR0eZeVh
- $79.99 $63.99
Save: 20% off
- John Hardy Asli Classic Chain Link 6MM Box Bracelet in Silver, Medium HaFNrdH7
- $750.00 $98.50
Save: 87% off













