Description
Brilliant round diamonds embrace regal princess-cut diamonds along striking geometric links in this distinctive women's tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an otherworldly 10 carats and the 7-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 10 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Princess-Cut |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 8.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 8.5 mm |
| Height | 8.5 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Curb Chain Anklet 14K Yellow Gold 10" RiELcQmH
- $449.99 $90.00
Save: 80% off
- Diamond Infinity Bolo Bracelet 1/10 ct tw Round Sterling Silver Irryonjn
- $199.99 $93.00
Save: 53% off
- Engravable Station Bracelet Yellow Gold-Plated Sterling Silver 7.5" 32mm 0OzGbCIb
- $199.99 $90.50
Save: 55% off
- Oval Mirror Link Anklet 14K Yellow Gold KTIDxCrf
- $249.99 $98.00
Save: 61% off
- Le Vian Diamond Bracelet 2-3/8 ct tw 14K Vanilla Gold dVbDsD6l
- $14,248.00 $98.50
Save: 99% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 1 ct tw Round 14K White Gold STJc0Smo
- $1,899.99 $90.00
Save: 95% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet Blue Sapphire Sterling Silver 7" 0hJra4uV
- $825.00 $97.50
Save: 88% off
- Lab-Created Opal Anklet Sterling Silver 9" XQ8m6sNc
- $69.99 $55.99
Save: 20% off












