Description
Clusters of brilliant round diamonds line shimmering stations along the length of this gorgeous women's tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is 1/2 carat and the 7.25-inch chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Micro-Set |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 2.6 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.6 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- Jared Atelier Diamond Tennis Bracelet 14-1/8 ct tw Round/Cushion/ Oval/Marquise Platinum 7.5" rXVyH8wx
- $53,000.00 $97.00
Save: 100% off
- Shy Creation Diamond Tennis Bracelet 7/8 ct tw Round 14K Yellow Gold SC55002950 yGN69z4F
- $2,990.00 $98.00
Save: 97% off
- Franco Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.47" ysZnRTzM
- $2,300.00 $95.50
Save: 96% off
- Diamond-Cut Beaded Station Bracelet 14K Rose Gold 7.5" Adj. IPoN1qNz
- $349.99 $96.00
Save: 73% off
- Heart Anklet Sterling Silver 9.5 Length OKe58aFr
- $74.99 $59.99
Save: 20% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 ct tw Round-cut 10K White Gold DzUiqR3Q
- $1,749.99 $94.00
Save: 95% off
- Diamond Bracelet 1/15 ct tw Round-cut Sterling Silver 8vOt6fiY
- $129.99 $90.50
Save: 30% off
- Diamond Tennis Bracelet 5 ct tw Round/Baguette 14K White Gold EOnLAWMi
- $7,999.99 $96.50
Save: 99% off












