Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this stunning women's tennis bracelet. Fashioned in 10K yellow gold, the total diamond weight is 2 carats and the 7.25-inch chain secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 2.15 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.15 mm |
| Height | 2.4 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- Miami Cuban Link Bracelet Sterling Silver 9" 11.3mm pBs8pndc
- $379.99 $95.00
Save: 75% off
- Shy Creation Diamond Pave Curb Bracelet 4 ct tw Round 14K Tri-Tone Gold 7" SC55010320 gZkaqmVa
- $9,990.00 $97.50
Save: 99% off
- Diamond Bracelet 1/10 ct tw Round Sterling Silver gnXv9AAU
- $399.99 $90.00
Save: 77% off
- Diamond Bracelet 1/2 ct tw Round 10K Rose Gold RIGoqhHI
- $1,599.99 $94.00
Save: 94% off
- Polished Bangle Bracelet 14K White Gold 7" 8SQSTLOz
- $1,499.99 $92.50
Save: 94% off
- Textured Love Knot Flexible Cuff Bangle Bracelet 14K Yellow Gold Ded2Vex9
- $799.99 $93.50
Save: 88% off
- San Marco Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7" WzSLH9VI
- $1,499.99 $99.50
Save: 93% off
- Black & White Diamond Tennis Bracelet 2-1/2 ct tw Round 14K Yellow Gold BdLZxl2V
- $3,499.99 $91.00
Save: 97% off












