Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this striking women's tennis bracelet. Fashioned in 10K yellow gold, the total diamond weight is 2 carats and the 7.25-inch chain secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 2.6 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.6 mm |
| Height | 2 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- John Hardy Men's Classic Chain Bead Bracelet Sterling Silver nfTCaWJp
- $495.00 $92.00
Save: 81% off
- University of North Carolina Leather Bracelet Sterling Silver 7" nHlroe5E
- $109.99 $87.99
Save: 20% off
- Diamond Bracelet 1/4 ct tw Round 10K White Gold xlAQ29X0
- $1,300.00 $96.00
Save: 93% off
- Diamond Heart Bracelet 1/10 ct tw Black/White Sterling Silver TUQWvkMF
- $249.99 $95.50
Save: 62% off
- Heart Charm Bracelet 10K Yellow Gold 7.25" Length txE1RJW8
- $399.99 $99.00
Save: 75% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet in Silver, Small hpQxBkWy
- $595.00 $95.50
Save: 84% off
- Stella Valle January Birthstone Bangle Bracelet Red Crystal 18K Gold-Plated Brass qhWx4Dzw
- $44.00 $35.20
Save: 20% off
- Puffy Heart Station Bracelet 14K Yellow Gold 6.8" Adj. 64SVhZO0
- $359.99 $98.00
Save: 73% off












