Description
Brilliant round diamonds fill stunning links in this exceptional women's tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is 2 carats and the 7.5-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 2.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.5 inches |
| Width | 2.2 mm |
| Height | 4.7 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Paper Clip Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8" hsAFaGky
- $1,149.99 $98.50
Save: 91% off
- Men's Link ID Bracelet 14K Yellow Gold 13.5mm MuQaTQVa
- $2,899.99 $95.50
Save: 97% off
- Cuff Bracelet 14K Yellow Gold 47mm Width qCfALfNP
- $9,999.99 $94.50
Save: 99% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1/4 ct tw Round 10K White Gold pkMWbhVE
- $369.99 $98.50
Save: 73% off
- Men's Two-Tone Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 10.4mm OxghPYhP
- $2,999.99 $96.50
Save: 97% off
- Bead Bracelet White Enamel 14K Yellow Gold 7.5" tNlue4AG
- $169.99 $93.50
Save: 45% off
- Men's Link Bracelet Black & Blue Stainless Steel 8.5" Appx 15mm wenBGBUS
- $149.99 $96.50
Save: 36% off
- Heart Bolo Bracelet 10K Yellow Gold B90HqNG0
- $249.99 $92.50
Save: 63% off












