Description
Round diamonds twinkle between Xs of 10K gold in this stylish sterling sliver bolo bracelet. The bracelet has a total diamond weight of 1/8 carat, and features an adjustable bolo clasp that accommodates wrists up to 9.5 inches in length.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/8 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Nick |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Rhodium Color | White |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Two-Tone |
| Metal 2 Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 5.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9.5 inches |
| Width | 5.2 mm |
| Height | 5.2 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 10 ct tw Round 14K Yellow Gold 7.5" gMRPGnrD
- $13,500.00 $94.50
Save: 99% off
- Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 8 Length v3dBIg7e
- $4,299.99 $91.50
Save: 98% off
- Multi-Color Lab-Created Sapphire Tennis Bracelet Sterling Silver yJ81ELBq
- $749.99 $92.50
Save: 88% off
- Cultured Akoya Pearl Bracelet 14K Yellow Gold k9Hi3t7k
- $1,199.99 $99.00
Save: 92% off
- Men's Curb Chain Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel wNQ8Pzzq
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Polished Stretch Bangle 14K Yellow Gold BRdSZkqo
- $449.99 $94.50
Save: 79% off
- Le Vian Diamond Bracelet 1-7/8 ct tw 14K Strawberry Gold PHNAXp3k
- $3,750.00 $96.00
Save: 97% off
- Diamond Bangle Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K Yellow Gold 41dqD9Z9
- $4,999.99 $98.50
Save: 98% off












