Description
Versatile and stylish, angular mariner chain links join together to form this handsome 10.9mm men's bracelet. Crafted in sterling silver, the 8.5-inch cable chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Diamond-Cut |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 10.9 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 10.9 mm |
| Height | 10.9 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Diamond Bangle Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K Yellow Gold mdGXTEoc
- $3,999.99 $92.50
Save: 98% off
- Men's Accent Bracelet Gold Ion-Plated Stainless Steel/Black Titanium 8.5" UYCzRuEr
- $349.99 $96.00
Save: 73% off
- Vera Wang WISH Diamond & Blue Sapphire Bolo Bracelet 1/5 ct tw Round 10K White Gold fcBxAsuE
- $2,150.00 $92.50
Save: 96% off
- Franco Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.47" ysZnRTzM
- $2,300.00 $95.50
Save: 96% off
- Wrapped Loop Bangle 14K Rose Gold Accents Sterling Silver BOscMiCS
- $299.99 $91.50
Save: 69% off
- Diamond Tennis Bracelet 2 ct tw Round-cut 14K White Gold fgmE7QV3
- $4,999.99 $93.50
Save: 98% off
- John Hardy Classic Chain Connector Bracelet Sterling Silver - Small eIupb0UY
- $595.00 $97.00
Save: 84% off
- Diamond Heart Bracelet 1/4 ct tw Round-cut Sterling Silver 32g0rejD
- $389.00 $92.50
Save: 76% off













