Description
This extraordinary women's tennis bracelet features breathtaking round diamonds with an impressive total diamond weight of 3 carats. Fashioned in 18K white gold, the 7-inch bracelet is secured in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 3 |
Color | I |
Clarity | VS2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 18K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 4.1 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 4.1 mm |
| Height | 4.1 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- Lab-Created Rubies Diamond Accents Sterling Silver Bracelet FweGplc2
- $199.00 $97.00
Save: 51% off
- Shy Creation Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" SC55024128 MhqYcNw4
- $4,100.00 $99.50
Save: 98% off
- Diamond Cuban Link Bracelet 1/2 ct tw Round Sterling Silver 8.5" XXcuybUC
- $849.99 $97.50
Save: 89% off
- Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 8 Length v3dBIg7e
- $4,299.99 $91.50
Save: 98% off
- University of Michigan Leather Bracelet Sterling Silver 7" 7pewAj0p
- $109.99 $87.99
Save: 20% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 3/8 ct tw Round 10K Yellow Gold HSI4igFd
- $899.99 $97.50
Save: 89% off
- Heart Anklet 14K Yellow Gold 10" 3IS1KhBS
- $799.99 $95.00
Save: 88% off












