Description
An 18K rose gold-plated sterling silver bracelet is accented by solid brown enamel lines, or "acies" in Latin, to create this striking men's thin bangle bracelet from the Acies Collection from Marco Dal Maso. The 7-inch bangle bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Enamel |
Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Colour | Rose |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Width | 5.5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 5.5 mm |
| Height | 5.5 mm |
| Clasp Type | Trigger |
Recommended Products
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1/2 ct tw Round 10K Rose Gold Aa5ex2jy
- $599.99 $90.50
Save: 85% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 12 ct tw Round 14K White Gold 7.25" ce7NMAhq
- $15,999.99 $97.00
Save: 99% off
- Men's Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K White Gold 8.5" DjSxfTfl
- $4,199.99 $99.50
Save: 98% off
- Today/Tomorrow/Forever Toggle Bracelet Sterling Silver RZvDRQID
- $199.99 $98.50
Save: 51% off
- Men's Box Chain Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 5Y1Sp8Np
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/8 ct tw Round 10K Rose Gold wu7YXMnB
- $399.99 $92.00
Save: 77% off
- Diamond Tennis Bracelet 3 ct tw Round 18K White Gold r267wwEy
- $8,499.99 $95.50
Save: 99% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1-1/8 ct tw Round 10K Yellow Gold smV2TQDW
- $999.99 $90.50
Save: 91% off













