Description
Dynamic high-polish bicycle links entwine along the entire length of this distinctive men's bracelet. Fashioned in lustrous 14K yellow gold, the 8.5-inch bracelet secures in place with a lobster clasp. From the Italia D'Oro Men's Collection. Exclusively available from Jared? the Galleria of Jewelry.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
Gold Karat | 14K |
| Metal 2 Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 8.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 5 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8.5 inches |
| Width | 5 mm |
| Height | 5 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Marco Dal Maso Men's Woven Red Leather Double Wrap Bracelet Sterling Silver Ol3zkHPo
- $197.00 $92.50
Save: 53% off
- Miraculous Bracelet 10K Yellow Gold Iwe1BDZk
- $349.99 $97.00
Save: 72% off
- John Hardy Classic Chain Station Bracelet, Silver, Hammered 18K Gold, Gem, Medium tFPRphYV
- $1,100.00 $92.00
Save: 92% off
- Foxtail Chain Anklet 14K Yellow Gold 2yGtpm5x
- $899.99 $94.50
Save: 89% off
- John Hardy Classic Chain 5MM Reversible Bracelet, Silver, 18K Gold, Small Atb1yzPH
- $2,300.00 $96.50
Save: 96% off
- John Hardy Legends Naga Station Bracelet in Silver, Large aNz2Kp5M
- $450.00 $92.50
Save: 79% off
- John Hardy Legends Naga Station Bracelet Sterling Silver/18K Yellow Gold 6.5" tDU1eG94
- $995.00 $98.50
Save: 90% off















