Description
This iconic women's bracelet from the John Hardy Classic Chain Collection is adorned with a beautiful turquoise stone to complete the look. Crafted in sterling silver, the bracelet secures with a pusher clasp. John Hardy bracelets are crafted for maximum style and comfort, allowing for extra room on your wrist. If you are on the cusp between two sizes, you may select the smaller size for a tighter fit, or larger size for a looser fit, depending on your preference. The wrist measurement for this piece is 6.0 to 6.5 inches.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | Turquoise |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Rectangle |
| Stone Size | 5 X 4.5 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 6.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Link |
| Bracelet Width | 6.6 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 6.5 inches |
| Width | 6.6 mm |
| Height | 6.6 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Link |
Recommended Products
- Men's High-Polish Figaro Link Bracelet 14K Two-Tone Gold 8" lKBO32gr
- $2,999.99 $97.00
Save: 97% off
- Men's Link Chain Bracelet Gold Ion-Plated Stainless Steel OdhCQ5Q0
- $149.99 $97.50
Save: 35% off
- Italia D'Oro Pierced Bangle Bracelet 14K Yellow Gold S1N2u3pj
- $1,499.99 $94.50
Save: 94% off
- LALI Jewels Cultured Freshwater Pearl Bracelet 14K White Gold HrYCXSyk
- $179.99 $93.00
Save: 48% off
- Box Chain Anklet 14K Yellow Gold 9" eQhcv1Ch
- $329.99 $94.50
Save: 71% off
- Lab-Created Ruby Anklet Diamond Accents 10K Yellow Gold RSBwNQf9
- $599.99 $99.00
Save: 83% off
- Vera Wang WISH Diamond & Blue Sapphire Bolo Bracelet 1/5 ct tw Round 10K White Gold fcBxAsuE
- $2,150.00 $92.50
Save: 96% off
- Men's Woven Bracelet Brown Leather Stainless Steel 8.5" inAMi310
- $89.99 $71.99
Save: 20% off













