Description
Translating to ᄀᄚheartᄀᄆ or ᄀᄚfeelingᄀᄆ in Balinese, Manah has a sculptural open-heart design language detailed with graphic linework. Made by hand in 100% reclaimed precious metals, this vibrant 7.48-inch sterling silver bracelet from John Hardy secures in place with a lobster clasp. John Hardy bracelets are crafted for maximum style and comfort, allowing for extra room on your wrist. If you are on the cusp between two sizes, you may select the smaller size for a tighter fit, or larger size for a looser fit, depending on your preference.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.48 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Fashion |
| Bracelet Width | 21 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.48 inches |
| Width | 21 mm |
| Height | 21 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Fashion |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Lab-Created Ruby Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large uBpuJnCt
- $1,295.00 $95.00
Save: 93% off
- 1933 by Esquire Pebble Link Chain Bracelet Sterling Silver FM6HBiH9
- $750.00 $91.50
Save: 88% off
- Diamond Tennis Bracelet 1 ct tw Round 10K White Gold 7.25" XBhznUcQ
- $3,200.00 $92.00
Save: 97% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 5 ct tw Round 14K Yellow Gold ZX8bVp8Z
- $5,250.00 $91.00
Save: 98% off
- John Hardy Legends Naga Double Bracelet Natural Blue Sapphire 18K Yellow Gold/Sterling Silver - Medium q7fH1opm
- $3,500.00 $95.00
Save: 97% off
- Men's Link Bracelet 1/2 ct tw Diamonds Stainless Steel 8.25" fNfc8rhq
- $899.99 $92.00
Save: 90% off
- John Hardy Legends Naga Double Coil Bracelet in Silver with Leather, Small - Medium fVA0taKe
- $725.00 $97.00
Save: 87% off
- John Hardy Classic Chain Natural Peridot Bolo Bracelet Sterling Silver, Small-Medium i3weZtlj
- $795.00 $91.00
Save: 89% off














