Description
Bold Classic Chain design adorns striking entwined disks topped by bold natural black spinel and natural black sapphire in this elegant women's bolo bracelet from John Hardy. Fashioned in sterling silver, the wheat chain secures in place with a bolo clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Spinel |
| Stone Color | Black |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.00 X 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Spinel |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.5 |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | Black |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 1.2 |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Pavᄄᆭ |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 19 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 19 mm |
| Height | 14 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Polished Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7" Ah8MMjzg
- $2,699.99 $95.00
Save: 96% off
- John Hardy Classic Chain Natural Moonstone Bolo Bracelet Sterling Silver, Medium-Large 70BNcNUD
- $795.00 $92.00
Save: 88% off
- John Hardy Bamboo Hinged Bangle Sterling Silver Fcv1BjT7
- $1,495.00 $99.00
Save: 93% off
- Cat Head Bolo Bracelet 14K Yellow Gold peaaDfmD
- $299.99 $97.00
Save: 68% off
- Diamond Bangle Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" lju5f3Fs
- $3,699.99 $90.50
Save: 98% off
- Diamond Halo Bangle Bracelet 1/2 ct tw Round 10K White Gold DHZxBMnP
- $1,999.99 $99.50
Save: 95% off
- John Hardy Classic Chain Bracelet 1/6 ct tw Diamonds Sterling Silver UENPThAt
- $1,195.00 $90.50
Save: 92% off
- Men's High-Polish Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.75" QNLZXH8T
- $1,999.99 $91.50
Save: 95% off














