Description
Bold Classic Chain design embraces a center station of bold natural black spinel and natural black sapphire in this dazzling women's bolo bracelet from John Hardy. Fashioned in sterling silver, the wheat chain secures in place with a bolo clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Spinel |
| Stone Color | Black |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.20 X 1.20 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Spinel |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.5 |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | Black |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 1.2 |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Pavᄄᆭ |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 43 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 43 mm |
| Height | 3.8 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Dangle Heart Bracelet 10K Yellow Gold 7.5 Length Yih5KEZo
- $699.99 $98.50
Save: 86% off
- Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold YQWLXMiL
- $4,999.99 $98.50
Save: 98% off
- Paperclip/Rolo Heart Bracelet 14K Yellow Gold 7.3" JASfvY1y
- $269.99 $92.50
Save: 66% off
- Beaded Infinity Anklet 14K Two-Tone Gold JAXRp4Ud
- $349.99 $91.50
Save: 74% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/2 ct tw Round 10K Rose Gold QfEqckoQ
- $1,099.99 $91.00
Save: 92% off
- Comfort Curb Anklet 14K White Gold 10" 0E3P4ejp
- $499.99 $91.00
Save: 82% off
- Natural Sapphire Bolo Bracelet 1/6 ct tw Diamonds 10K White Gold OylWS6L6
- $899.99 $97.00
Save: 89% off
- John Hardy Classic Chain Lab-Created Aquamarine Bolo Bracelet Sterling Silver, Small-Medium 5krBukuu
- $995.00 $94.00
Save: 91% off















