Description
Brilliant round lab-created diamonds orbit along gentle curves in this elegant women's bracelet. Fashioned in 14K white gold, the bracelet secures in place with a snap-lock clasp. Independently certified by Gemological Science International, the lab-created diamonds total 2 carats in weight.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 2 |
Color | F |
Clarity | SI2 |
Certified Diamond | Yes |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Created Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Created Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Lab-Created Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Micro-Set |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 5.1 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 5.1 mm |
| Height | 5.1 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Diamond Tennis Bracelet 3 ct tw Round 14K White Gold 7" ACRKp3JQ
- $6,000.00 $93.50
Save: 98% off
- Cuban Link Chain Bracelet 14K White Gold 8" yHS94BNi
- $899.99 $90.00
Save: 90% off
- Shy Creation Diamond Bangle Bracelet 5/8 ct tw Round 14K White Gold SC55004962ZS juq8FSFc
- $2,490.00 $99.50
Save: 96% off
- Marco Dal Maso Ulysses Men's Wide Bracelet Sterling Silver 16" 13NyTTQH
- $674.00 $95.50
Save: 86% off
- John Hardy Legends Naga 5MM Station Bracelet in Silver and 18K Gold, Small Yy49OEgo
- $750.00 $95.00
Save: 87% off
- Scripted Monogram Bracelet 0vxpYzeU
- $99.99 $79.99
Save: 20% off













