Description
This exquisite women's bracelet features dazzling round lab-created rubies alternating with striking lab-created white sapphire. Crafted in lustrous sterling silver, the 7.25-inch bracelet secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.00 X 4.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 4 |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 4.3 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 4.3 mm |
| Height | 4.3 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- John Hardy Classic Chain Bracelet Sterling Silver - Extra Large 1m8XzFIl
- $1,495.00 $96.50
Save: 94% off
- LALI Jewels Natural Multi-Gemstone Bracelet 1/20 ct wt Diamonds 14K Yellow Gold 10" eEsmEk3A
- $1,299.99 $97.50
Save: 92% off
- Lab-Created Diamond Fashion Bracelet 3 ct tw Emerald/Round 14K White Gold cViTXsvo
- $4,499.99 $92.50
Save: 98% off
- Men's Figaro Chain Bracelet 14K Yellow Gold 9.0mm 8" BGIMwU9l
- $6,899.99 $91.00
Save: 99% off
- Heart Diamond Accent Bolo Bracelet Sterling Silver/10K Gold 1CxhE1Vg
- $199.99 $92.50
Save: 54% off
- Men's Bracelet Stainless Steel 8.75" Length dtf63J0i
- $149.99 $96.50
Save: 36% off
- Sea Shell Anklet Sterling Silver 9 Length t2HK939L
- $39.99 $31.99
Save: 20% off
- Le Vian Diamond Bangle Bracelet 1 ct tw Round 14K Strawberry Gold P3zTYoJb
- $3,009.99 $96.50
Save: 97% off














