Description
This lovely bracelet for her features oval lab-created sapphires and vertical sterling silver links accented with round diamonds. The 7.25-inch bracelet secures with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6 X 4 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Rhodium Color | White |
| Metal 2 Type | Base Metal |
| Metal 2 Color | White |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 6.1 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 6.1 mm |
| Height | 6.1 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- John Hardy Men's Triple Wrap Bracelet Sterling Silver lStH58Ir
- $1,395.00 $92.50
Save: 93% off
- Marco Dal Maso Men's Thin Red Leather Bracelet Sterling Silver 8" v6LY4kAU
- $138.00 $91.00
Save: 34% off
- Twisted Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" bLggUCfw
- $1,399.99 $93.00
Save: 93% off
- Marco Dal Maso Men's Black Diamond Accent Bracelet Black Enamel/Sterling Silver 8" R6xly3Zg
- $253.00 $97.50
Save: 61% off
- Men's Black Diamond Link Bracelet 1-1/2 ct tw Sterling Silver 2Iz0I2mP
- $1,499.99 $96.50
Save: 94% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 carat tw Round Sterling Silver xZz7540F
- $1,500.00 $92.00
Save: 94% off
- Natural Emerald Bangle Bracelet 1/5 ct tw Diamonds 14K Yellow Gold Wv1lQnVJ
- $2,299.99 $94.50
Save: 96% off
- Polished Curb Link Bracelet Sterling Silver icRZLCCR
- $249.99 $92.50
Save: 63% off












