Description
Dazzling woven black leather cord abuts striking foxtail links in this incredible men's bracelet from Marco Dal Maso. Fashioned in 18K yellow gold-plated sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a fancy clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 18K |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Colour | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Fashion |
| Bracelet Width | 6.1 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 6.1 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Fashion |
Recommended Products
- Men's Black Leather & Cultured Freshwater Pearl Bracelet Sterling Silver 8.75" uyD1qV7d
- $395.00 $92.50
Save: 77% off
- Men's Curb Link Bracelet 14K Yellow Gold 10.2mm 8" ziUJVNOi
- $7,299.99 $99.00
Save: 99% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1/4 ct tw Round 10K Yellow Gold a5pk96M1
- $369.99 $96.50
Save: 74% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 2 ct tw Round 10K Yellow Gold 9gb5odAu
- $1,699.99 $98.50
Save: 94% off
- North Carolina State University Anklet Sterling Silver 9" Lu7RBEqb
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 4 ct tw Emerald/Round 14K White Gold 7" HSEyY6ld
- $6,499.99 $90.50
Save: 99% off
- Lab-Created Rubies Diamond Accents Sterling Silver Bracelet FweGplc2
- $199.00 $97.00
Save: 51% off
- Byzantine Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" J7lX7pl4
- $1,499.99 $96.00
Save: 94% off














