Description
Dazzling double cords of woven blue leather intertwine in this stylish men's bracelet from Marco Dal Maso. Fashioned in 18K rose gold-plated sterling silver, the 16-inch bracelet secures in place with a fancy clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 16 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 9.3 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 16 inches |
| Width | 9.3 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Scripted Monogram Bracelet Eo4d8Nys
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- High-Polish Link Bracelet Black Onyx 14K Yellow Gold 8" mnIVZkDl
- $1,799.99 $94.50
Save: 95% off
- Juliette Maison Black Diamond Station Name Bracelet 1-5/8 ct tw Round 10K Rose Gold CoFVZwWH
- $1,499.99 $94.50
Save: 94% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 6 ct tw Round/Baguette 14K Yellow Gold UNSLN5kC
- $3,499.99 $98.50
Save: 97% off
- Rope Chain Anklet Sterling Silver 9 Length ulL4R92i
- $49.99 $39.99
Save: 20% off
- Men's Diamond Bracelet 1/3 ct tw Round Sterling Silver sOCsHjeG
- $1,000.00 $94.50
Save: 91% off
- Textured Cross Anklet 14K Yellow Gold 9" oKAigs9T
- $399.99 $92.50
Save: 77% off
- Diamond Bangle Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold 7" UTxdUSF4
- $2,999.99 $95.00
Save: 97% off












