Description
Dazzling lab-created round emeralds trimmed in milgrain detail alternate with distinctive diamond accents throughout this elegant women's bracelet. Fashioned in 10K yellow gold, the 7.25-inch chain secures with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/20 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 3 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 3.7 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 3.7 mm |
| Height | 3.7 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- Box Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" Jq9H3c9u
- $2,499.99 $93.00
Save: 96% off
- Diamond Bolo Bracelet 2 ct tw Round 14K Rose Gold 63gu5al0
- $3,999.99 $95.50
Save: 98% off
- Men's Anchor Link Bracelet 14K Yellow Gold 9.0mm g7ElsMtn
- $4,199.99 $97.50
Save: 98% off
- LALI Jewels Pink Cultured Freshwater Pearl Bracelet 14K Rose Gold 7.5" WPr7oXm6
- $159.99 $93.00
Save: 42% off
- Figaro Chain Anklet 14K Yellow Gold 10" SxRCn7Zl
- $199.99 $98.50
Save: 51% off
- Men's Curb Link Bracelet 14K Yellow Gold 11.0mm 8.25" OyD9nEbI
- $8,299.99 $96.50
Save: 99% off
- Men's Lab-Created Diamond Bracelet 6 ct tw Round/Baguette 14K Yellow Gold UNSLN5kC
- $3,499.99 $98.50
Save: 97% off
- Diamond Tennis Bracelet 4 ct tw Round 14K Yellow Gold 7.25" lQlec2mW
- $5,999.99 $95.00
Save: 98% off













