Description
Cool round lab-created emeralds alternate with vertical bars of round diamonds in this elegant bolo bracelet for her. Styled in sterling silver with a total diamond weight of 1/8 carat, the bracelet has round wheat chain sides that slide easily through the adjustable bolo clasp for lengths up to 9 inches.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/8 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 4.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9 inches |
| Width | 4.2 mm |
| Height | 4.2 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Diamond Bracelet 1/10 ct tw Round Sterling Silver gnXv9AAU
- $399.99 $90.00
Save: 77% off
- Diamond Bolo Bracelet 2 ct tw Round-cut 14K White Gold ZuqGe21G
- $3,360.00 $93.50
Save: 97% off
- Diamond Heart Bracelet 1/10 ct tw Black/White Sterling Silver TUQWvkMF
- $249.99 $95.50
Save: 62% off
- Men's Box Chain Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 5Y1Sp8Np
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Diamond Bolo Bracelet 1/6 ct tw Round-cut Sterling Silver t8iGqamN
- $244.99 $95.50
Save: 61% off
- John Hardy Men's Classic Chain Triple Row Bracelet Sterling Silver, Medium sjgRWL8q
- $795.00 $95.00
Save: 88% off
- Shy Creation Diamond Bangle Bracelet 7/8 ct tw Round 14K Yellow Gold SC55004145ZS 8s2fqGvd
- $4,995.00 $90.00
Save: 98% off
- Italia D'Oro Diamond-Cut Bolo Bracelet 14K Yellow Gold w4aeHJbs
- $999.99 $91.00
Save: 91% off












