Description
A regal lab-created round emerald rests within a diamond-embellished eye in this mesmerizing women's anklet. Fashioned in 10K yellow gold, the total diamond weight is 1/20 carat and the 9.5-inch curb chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/20 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Anklet |
| Bracelet Length | 9.5 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Curb |
| Bracelet Width | 0.25 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 9.5 inches |
| Width | 0.25 mm |
| Height | 0.75 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Curb |
Recommended Products
- Men's Figaro Chain Bracelet Sterling Silver 8.9mm 8.5" KmyfuzBk
- $129.99 $95.00
Save: 27% off
- Figaro Chain Anklet 14K White Gold 10" Ktapp2IU
- $499.99 $99.00
Save: 80% off
- Men's Mariner Chain Bracelet Sterling Silver 10.9mm 8.5" 3YLNgu8E
- $249.99 $99.00
Save: 60% off
- John Hardy Men's Classic Chain Bead Bracelet Sterling Silver nfTCaWJp
- $495.00 $92.00
Save: 81% off
- Le Vian Chocolate Diamond Bolo Bracelet 4 ct tw 14K Honey Gold YVro2CF3
- $5,999.99 $96.50
Save: 98% off
- Men's Diamond Bracelet 1 ct tw Round 14K White Gold 8.5" HokRnw96
- $3,999.99 $98.50
Save: 98% off
- Men's Diamond & Woven Black Leather Bracelet 1/20 ct tw Round 14K White Gold 9" oU0bOLZs
- $2,500.00 $97.00
Save: 96% off
- Diamond Tennis Bracelet 1 ct tw Round 10K Yellow Gold 7.25" KwRJXEnR
- $2,999.99 $97.50
Save: 97% off













