Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this stunning women's tennis bracelet from the Brilliant Moments? collection. Fashioned in 14K yellow gold, the total diamond weight is an impressive 4 carats and the 7.25-inch bracelet secures in place with a snap-lock clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 4 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Snap-Lock |
| Bracelet Width | 2.65 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.65 mm |
| Height | 2.7 mm |
| Clasp Type | Snap-Lock |
Recommended Products
- Diamond Bracelet 4 ct tw Round-cut 14K White Gold LhlRmmE3
- $6,499.99 $98.50
Save: 98% off
- Oklahoma State University Leather Bracelet Sterling Silver 7" HPY2A0JB
- $119.99 $95.99
Save: 20% off
- Le Vian Sapphire Bolo Bracelet 1-1/2 ct tw Diamonds 14K Strawberry Gold ZSOonKLB
- $5,499.99 $91.50
Save: 98% off
- Byzantine Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8" TbYMDYQt
- $1,349.99 $91.00
Save: 93% off
- Le Vian Diamond Bolo Bracelet 1-1/2 ct tw Round 14K Strawberry Gold SXBVg1uh
- $2,650.00 $90.50
Save: 97% off
- John Hardy Classic Chain Reversible Diamond Bracelet 1/8 ct tw Sterling Silver/18K Yellow Gold 04EPNDuL
- $3,700.00 $98.50
Save: 97% off
- Diamond Tennis Bracelet 1 ct tw Round 10K White Gold 7.25" XBhznUcQ
- $3,200.00 $92.00
Save: 97% off
- Heart Anklet 14K Yellow Gold ci0qYHqs
- $249.99 $93.00
Save: 63% off












