Description
Brilliant round diamonds are haloed by even more fiery round diamonds in this breathtaking women's tennis bracelet. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 4 carats and the 7-inch chain secures in place with a box clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 4 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Box |
| Bracelet Width | 5.99 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 5.99 mm |
| Height | 4.1 mm |
| Clasp Type | Box |
Recommended Products
- Heart Infinity Bracelet 1/10 ct tw Diamonds Sterling Silver 3HdAzzRa
- $169.00 $93.00
Save: 45% off
- Fancy Hinged Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" BsV6okFJ
- $849.99 $94.00
Save: 89% off
- High-Polish Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" zT4c7WZx
- $799.99 $90.50
Save: 89% off
- Lab-Created Diamond Tennis Bracelet 12 ct tw Round 14K Yellow Gold 7.25" rCjNPccP
- $15,999.99 $95.50
Save: 99% off
- Twisted Bangle Bracelet 10K Yellow Gold 7.5" gcC9iXVY
- $599.99 $95.50
Save: 84% off
- Men's Accent Bracelet Gold Ion-Plated Stainless Steel/Black Titanium 8.5" UYCzRuEr
- $349.99 $96.00
Save: 73% off
- Multi-Color Lab-Created Sapphire Tennis Bracelet Sterling Silver yJ81ELBq
- $749.99 $92.50
Save: 88% off












