Description
A distinctive woven texture gives this elegant stackable women's bangle dynamic appeal. Crafted of 14K white gold, the 7.25-inch semi-solid bangle is 4mm in width and secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Chain |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Fancy |
| Bracelet Width | 2.1 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.1 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Fancy |
Recommended Products
- Miami Cuban Link Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" nuhC8HTo
- $5,050.00 $94.00
Save: 98% off
- Amethyst Bracelet Black/White Diamonds Sterling Silver 4xKhY4V5
- $149.99 $93.50
Save: 38% off
- John Hardy Legends Naga Bracelet Black Sapphire Sterling Silver mlJ1V2vk
- $950.00 $92.00
Save: 90% off
- Paperclip Chain Necklace/ Set Black Ion-Plated Stainless Steel 18" mgYE6Y6C
- $139.00 $98.50
Save: 29% off
- Diamond Bracelet 4 ct tw Round 14K White Gold bbtPxJn5
- $5,249.99 $91.50
Save: 98% off
- University of Michigan Leather Bracelet Sterling Silver 7" 7pewAj0p
- $109.99 $87.99
Save: 20% off
- Diamond Tennis Bracelet 4 ct tw Round/Baguette 14K White Gold xaLtWWW1
- $6,199.99 $92.50
Save: 99% off
- Diamond Bracelet 5 ct tw Round-cut 14K White Gold 3IqpveeZ
- $9,499.99 $98.50
Save: 99% off












