Description
Brilliant round diamonds nestle one another across the top of this striking women's tennis bracelet from the Martini Collection. Fashioned in 14K white gold, the total diamond weight is an impressive 4 carats and the 7.25-inch chain secures in place with a tongue clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 4 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Tennis |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Width | 3.4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 3.4 mm |
| Height | 2.7 mm |
| Clasp Type | Tongue |
Recommended Products
- John Hardy Asli Classic Chain Link Bead Bracelet Blue Sodalite/Hematite Sterling Silver X9F4of8M
- $650.00 $96.50
Save: 85% off
- Diamond Bolo Bracelet 1 ct tw Round 14K Yellow Gold rtqZJBLD
- $2,499.99 $92.50
Save: 96% off
- Pesavento DNA Spring Bracelet Sterling Silver/Ruthenium-Plated CzOxddam
- $385.00 $98.00
Save: 75% off
- Rope Bracelet Sterling Silver SeNLEQoP
- $199.99 $94.50
Save: 53% off
- Men's Link Bracelet Black Ion-Plated Stainless Steel 8.5" NNtnopkT
- $99.99 $79.99
Save: 20% off
- Men's Curb Chain Bracelet 14K Yellow Gold 10.8mm tNpoWvkk
- $9,999.99 $96.50
Save: 99% off
- Diamond Letter N Bracelet 1/10 ct tw Round 10K Yellow Gold 2gLft26R
- $299.99 $98.00
Save: 67% off
- John Hardy Dot 6.5MM Bracelet in Silver and 18K Gold, Small pgXeBHG6
- $695.00 $94.50
Save: 86% off












