Description
Dynamic woven brown leather wrap creates this distinct men's bracelet from the Lash Collection from Marco Dal Maso. Fashioned in brown leather and 18K yellow gold-plated sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a trigger clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Oxidized |
Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Colour | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 4 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Trigger |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Diamond Letter L Bracelet 1/10 ct tw Round 10K Yellow Gold l2kThcKZ
- $299.99 $94.00
Save: 69% off
- Tacori Link Bracelet Sterling Silver/18K Rose Gold 7.25" Length xvgKuCJH
- $490.00 $91.50
Save: 81% off
- Double Curb Link Bracelet 10K Yellow Gold 8.5" Length T6x6L1sZ
- $699.99 $99.00
Save: 86% off
- Diamond Tennis Bracelet 2 ct tw Round 10K Yellow Gold 7.25" nelvDydU
- $3,999.99 $90.50
Save: 98% off
- Lab-Created Sapphire Bracelet Round Sterling Silver QxE23SP8
- $179.99 $93.50
Save: 48% off
- Italia D'Oro Men's Square Link Chain Bracelet 14K Two-Tone Gold 4wawVLtp
- $4,499.99 $94.50
Save: 98% off
- Pink Cultured Freshwater Pearl Bracelet 14K Rose Gold DsRftq3N
- $599.99 $95.00
Save: 84% off
- Diamond Bracelet 1/10 ct tw Round Sterling Silver gnXv9AAU
- $399.99 $90.00
Save: 77% off












