Description
A dynamic thin cord wrapped in black leather makes up this handsome men's bracelet from Marco Dal Maso. Fashioned in oxidized sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a fancy clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 3.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 3.8 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Fancy |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Natural Sapphire Bolo Bracelet 1/6 ct tw Diamonds 10K White Gold OylWS6L6
- $899.99 $97.00
Save: 89% off
- John Hardy Classic Chain 10.5MM Bracelet in Silver with Gemstone, Medium f09r6D7n
- $1,450.00 $90.00
Save: 94% off
- Rolo Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" oLdwXnAk
- $599.99 $97.50
Save: 84% off
- Shy Creation Diamond Bracelet 1-7/8 ct tw Round 14K Yellow Gold SC55011916 SChShtSK
- $4,900.00 $94.50
Save: 98% off
- Amethyst Bolo Bracelet 1/8 ct tw Diamonds Sterling Silver ziAu6CrN
- $399.99 $90.50
Save: 77% off
- Link Bracelet Sterling Silver 5KcfhKiG
- $279.99 $90.50
Save: 68% off
- Le Vian Chocolate Diamond Bolo Bracelet 3/4 ct tw 14K Gold cRkLuXOe
- $3,499.99 $92.50
Save: 97% off
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Reversible Bracelet, Silver, 18K Gold, Large itlJP3Ss
- $2,850.00 $90.00
Save: 97% off















