Description
Bold woven blue leather cord entwines to create this distinct men's multi wrap bracelet from Marco Dal Maso. Fashioned in blue leather and oxidized sterling silver, the 8-inch bracelet secures in place with a trigger clasp adorned with shimmering natural yellow sapphire.
| Stone(s) | |
|---|---|
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Yellow |
Stone Shape | Round |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Oxidized |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 8 inches |
| Bracelet Clasp Type | Trigger |
| Bracelet Chain Type | Leather |
| Bracelet Width | 2.8 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 8 inches |
| Width | 2.8 mm |
| Height | 2.8 mm |
| Clasp Type | Trigger |
| Chain Type | Leather |
Recommended Products
- Baby Cuff Bracelet Sterling Silver HVDHaeh5
- $69.99 $55.99
Save: 20% off
- Paper Clip Chain Bracelet 14K Rose Gold 8" mKNpAwv0
- $1,149.99 $93.00
Save: 92% off
- John Hardy Curb ID Bracelet Bronze/Sterling Silver - Extra Large J2IC2VcK
- $1,195.00 $94.00
Save: 92% off
- Diamond Bracelet 5 carats tw Round-cut 14K White Gold l1d0RU9q
- $9,999.99 $97.00
Save: 99% off
- Marco Dal Maso Men's Black Diamond Accent Bracelet Green Enamel Sterling Silver 8" 5a4w5zGN
- $253.00 $92.50
Save: 63% off
- Natural Peridot & Lab-Created White Sapphire Line Bracelet Sterling Silver 7.25" XxEsB22B
- $299.99 $90.50
Save: 70% off
- Marco Dal Maso Men's Woven Black Leather Double Wrap Bracelet Sterling Silver 16" XhDEa3fB
- $197.00 $93.00
Save: 53% off
- Beaded Station Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" Adj. far8m1fT
- $229.99 $94.00
Save: 59% off













