Description
A crescent moon accented with round diamonds and a 10K yellow gold star rest inside a circle that connects to a wheat chain in this lovely bolo bracelet for her. The back of the circle is inscribed with shoot for the moon. Crafted of sterling silver, the bracelet is adjustable up to 9 inches with the sliding bolo clasp. From the Symbols & Secrets collection.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
Gold Karat | 10K |
| Metal 2 Type | Sterling Silver |
| Metal 2 Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 22 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Width | 22 mm |
| Height | 16 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- Fancy Rolo Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.75" XyQqx2Ya
- $999.99 $99.00
Save: 90% off
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Bracelet in Silver with Gemstone, Large yKZFqjoy
- $595.00 $97.50
Save: 84% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/4 ct tw Round 10K Rose Gold 9eVA1nud
- $649.99 $94.00
Save: 86% off
- Polished Cuff Bangle Bracelet 14K Yellow Gold 4" Y3qZOfRs
- $3,799.99 $99.00
Save: 97% off
- Diamond Charm Bracelet 1/20 ct tw Round 14K Yellow Gold 7.25" Adj. PnXGX65y
- $399.99 $97.50
Save: 76% off
- Children's Hollow Curb Link Bracelet 14K Yellow Gold gHG5REhf
- $279.99 $97.00
Save: 65% off
- John Hardy Classic Chain 5MM Bracelet in Silver with Diamonds, Small vOOtkogv
- $2,795.00 $98.50
Save: 96% off
- Diamond Tennis Bracelet 4 ct tw Round/Baguette 14K White Gold iUFNKnOR
- $6,999.99 $98.00
Save: 99% off













