Description
A dazzling pear-cut diamond is haloed by brilliant round diamonds in this eye-catching women's bolo bracelet. Even more fiery round diamonds line graceful arms embracing the center stone to complete the look. Fashioned in 10K white gold, the total diamond weight is 1/2 carat and the wheat chain secures in place with a bolo clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
| Center Stone T.W. | 1/4 |
Color | I |
Clarity | I1 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
Stone Shape | Pear |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
Gold Karat | 10K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 inches |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 6.4 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7 inches |
| Width | 6.4 mm |
| Height | 6.4 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |
Recommended Products
- John Hardy Bamboo Link Bracelet in Silver, Large hn1uT4ca
- $250.00 $97.00
Save: 61% off
- High-Polish San Marco Chain Bracelet 14K Yellow Gold 7.5" OLO6c4Im
- $1,699.99 $97.50
Save: 94% off
- Diamond Bracelet 2 ct tw Round-cut 14K White Gold nwVkZZmX
- $5,199.99 $90.50
Save: 98% off
- Marco Dal Maso Men's Black Diamond Accent Bracelet Green Enamel/Sterling Silver 8" rJ9jB8i0
- $218.00 $90.00
Save: 59% off
- Diamond Bracelet 1/10 ct tw Round-cut Sterling Silver Yiiqko3L
- $229.99 $97.50
Save: 58% off
- John Hardy Bamboo Link Bracelet in Silver, Small SLksA9dz
- $250.00 $97.00
Save: 61% off
- Cuban Link Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" kPOexyyV
- $1,699.99 $93.50
Save: 94% off
- Open Link Anklet Sterling Silver 10 Length Uk1cQuHF
- $69.99 $55.99
Save: 20% off













