Description
Shimmering baguette and round-cut diamonds alternate along the length of this incomparable women's bracelet. Crafted in 14K rose gold, the total diamond weight of the bracelet is 1/2 carat and the 7.39-inch bracelet secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
Color | I |
Clarity | I2 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Baguette |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Colour | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 2.2 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 2.2 mm |
| Height | 2.2 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- Mom Heart Bracelet 1/10 ct tw Diamonds Sterling Silver VxCPnuWQ
- $299.99 $92.50
Save: 69% off
- Wave Bolo Bracelet 1/2 ct tw Diamonds 10K Tri-Color Gold 0diZOi6J
- $1,299.99 $94.50
Save: 93% off
- John Hardy Bamboo Station Bracelet in Silver and Leather, Small tIf9pNj8
- $325.00 $90.50
Save: 72% off
- Oval Link Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" Length 7ye8nQ5w
- $699.99 $91.00
Save: 87% off
- Lab-Created Sapphires Sterling Silver Bracelet UXdfMw0X
- $199.99 $94.00
Save: 53% off
- Bangle Bracelet 14K White Gold 7 Length fwvo3hFL
- $429.99 $93.50
Save: 78% off
- ID Link Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" Length Y1WXhZei
- $5,299.99 $97.00
Save: 98% off
- Link Bracelet Sterling Silver PvEPth1q
- $99.99 $79.99
Save: 20% off













