Description
Brilliant round diamonds fill lustrous square stations along the length of this incomparable women's bracelet. Fashioned in 10K rose gold, the total diamond weight is 1/2 carat and the 7.25-inch chain secures in place with a lobster clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Total Weight (CT. T.W.) | 1/2 |
Color | I |
Clarity | I3 |
Lifetime Diamond Commitment | Yes |
Stone Type | Diamond |
Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/2 to 1 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Pavᄄᆭ |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
Gold Karat | 10K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Width | 7.3 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 7.3 mm |
| Height | 7.3 mm |
| Clasp Type | Lobster |
Recommended Products
- 1933 by Esquire Men's Cuban Chain Bracelet Black Ruthenium/Sterling Silver JUbp60rr
- $525.00 $99.00
Save: 81% off
- Flexible Bangle Bead Accents 10K Yellow Gold 0jPMwG0w
- $399.99 $91.50
Save: 77% off
- Le Vian Sunny Yellow Diamond Bolo Bracelet 1-3/4 ct tw Round 14K Two-Tone Gold TEWZ5OK7
- $7,999.99 $95.50
Save: 99% off
- Diamond Bracelet 1/20 ct tw Round-cut Sterling Silver BxlUBVJj
- $189.99 $94.00
Save: 51% off
- Diamond Bracelet 3 carats tw Round 14K Two-Tone Gold g4P8BKRP
- $3,499.99 $96.00
Save: 97% off
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Bracelet in Silver with Gemstone, Large yKZFqjoy
- $595.00 $97.50
Save: 84% off
- Pesavento DNA Spring Bangle Bracelet Sterling Silver/Ruthenium-Plated EdV1ZI8H
- $100.50 $80.40
Save: 20% off
- Diamond Cut Beaded Bracelet 14K White Gold 9arv4XFA
- $1,199.99 $99.50
Save: 92% off













