Description
Distinctive high-polish beads brighten links around the length of this timeless women's station bracelet. Meaningful cross and Virgin Mary dangles accentuate the bracelet to complete the look. Fashioned in 14K yellow gold, the 7.25-inch cable chain secures in place with a spring ring clasp.
| Stone(s) | |
|---|---|
Stone Type | No Stone |
| Metal(s) | |
|---|---|
Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Diamond-Cut |
Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 inches |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Cable |
| Bracelet Width | 8.1 mm |
| Product Attributes | |
|---|---|
| Length | 7.25 inches |
| Width | 8.1 mm |
| Height | 15.25 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |
Recommended Products
- Men's Black Diamond Bracelet 1/3 ct tw Round Sterling Silver xZ3714jr
- $900.00 $98.50
Save: 89% off
- Jared Atelier Diamond Bangle Bracelet 4-7/8 ct tw Marquise/Princess/ Round/Cushion/Oval/Emerald Platinum 8X2MUSdK
- $22,000.00 $92.00
Save: 100% off
- Flat Bombe 4.0mm Franco Chain Bracelet 14K Yellow Gold 8.5" SJJz6VKX
- $2,299.99 $91.00
Save: 96% off
- Juliette Maison Diamond Station Name Bracelet 1/2 ct tw Round 10K Yellow Gold 3dwaWSku
- $1,099.99 $99.50
Save: 91% off
- John Hardy Classic Chain Hook Clasp Bracelet in Silver, Medium R0CrrLOH
- $875.00 $90.00
Save: 90% off
- John Hardy Men's Classic Chain Bracelet Sterling Silver 7.83" vsZzY4Rj
- $850.00 $92.00
Save: 89% off
- John Hardy Cultured Freshwater Pearl Bead Bracelet Sterling Silver, Medium-Large RG2DhoZP
- $495.00 $93.00
Save: 81% off
- John Hardy Classic Chain 6.5MM Bracelet in Silver with Diamonds, Small Ki7BeUui
- $1,100.00 $92.50
Save: 92% off














